2023 Smoker-Craft Excursion 176 T Pro

$ 36,999
Fergus

Specifications

  • Condition: New
  • Manufacturer: Smoker-Craft
  • Model: Excursion 176 T Pro
  • Year: 2023
  • Type: Boat
  • Category: Motor boats
  • Stock #: 4846
  • VIN: -
  • Location: Fergus

Description

2023 SmokerCraft Excursion 176 T Pro
====================================

The Excursion Pro 176 T Pro by Smoker Craft offers pro-level features on a more compact sport fishing boat platform. With its durable construction, ample storage, and advanced features, it offers anglers unparalleled performance and comfort on the water.

Save $6,200

Finished in Metallic White

Dealer added features include:

* Trailerable Ratchet Cover
* Extra Fishing Seat
* Black Trailmaster Trailer
* Yamaha F70LA w Tiller Kit

Pricing + Freight, Setup, Licensing and taxes

Savings have already been applied to the price

Finance options available in-store

#### 176 T Pro Specs

| | |
| --- | --- |
| Max Horsepower | 75 hp |
| Beam | 86 in |
| Dry Weight | 1120 lbs |
| Max Persons | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth | 23 in |
| Transom Height | 20 |
| Fuel Capacity | 20 gal |
| Length | 17'8" |
| Depth | 34 |
| Deadrise at Transom | 12 deg |
| Number of Seats | 3 |
| Side Gauge | 0.07 |

Stock# 4846

Similar Vehicles