2023 Smoker-Craft Ultima 182
Specifications
- Condition: New
- Manufacturer: Smoker-Craft
- Model: Ultima 182
- Year: 2023
- Type: Boat
- Category: Motor boats
- Stock #: 4828
- VIN: -
- Location: Fergus
Description
2023 SmokerCraft Ultima 182
===========================
Finished in Metallic White
Save $5,000
The Ultima 182 by Smoker Craft is the best recreactional fishing boat for families and pro anglers alike. It is budget friendly and full of amenities. Standard with two livewells and plenty of rod storage, along with an optional family ski package, this aluminum boat does it all.
Dealer ordered options include:
* Family Ski Package
* Yamaha Rigging
* Trailerable Ratchet Cover
* Black Trailmaster Trailer
* Yamaha VF115 XB V Max Sho
* Upgrade to the VF150XA for $3,900
Pricing + Freight, Setup, Licensing and taxes
#### 182 Specs
| | |
| --- | --- |
| Max Horsepower | 175 hp |
| Beam | 96 in |
| Dry Weight | 1425 lbs |
| Max Persons | 8 / 1100 lbs |
| Interior Depth | 27 in |
| Transom Height | 25 |
| Transom Width | 96 in |
| Fuel Capacity | 25 gal |
| Length | 18'2" |
| Depth | 40 |
| Deadrise at Transom | 17 deg |
| Number of Seats | 3 |
Stock# 4828
























