2025 Smoker-Craft Excursion 166 DC Pro

$ 39,999
Fergus

Specifications

  • Condition: New
  • Manufacturer: Smoker-Craft
  • Model: Excursion 166 DC Pro
  • Year: 2025
  • Type: Boat
  • Category: Motor boats
  • Stock #: 5818
  • VIN: -
  • Location: Fergus

Description

2025 SmokerCraft Excursion 166 DC Pro
-------------------------------------

Save $6,400

The Excursion 16 DC by Smoker Craft offers pro-level fishing boat features in a more compact, dual console design. Features like a deep cockpit, plenty of free board, a huge raised bow deck and ample rod storage make this the best value fishing boat on the market.

Finished in Sapphire Blue

Dealer ordered extras include:

* Yamaha prerig
* Fishermans top
* Trailerable ratchet cover
* Stand-up Fishing seat
* Rear flip bench seat
* Swim platform
* Black Trailmaster
* Yamaha F60 LC
* Upgrade to the Yamaha F90 LB for only $2,000

####

Price + PDI, Setup, Licensing and tax

Savings have already been included in price

#### 16 DC Specs

| | |
| --- | --- |
| Max Horsepower | 90 hp |
| Beam | 86 in |
| Dry Weight | 1094 lbs |
| Max Persons | 5 / 610 lbs |
| Interior Depth | 22 in |
| Transom Height | 20 |
| Fuel Capacity | 20 Gal. |
| Length | 16'5" |
| Depth | 34 |
| Deadrise at Transom | 12 deg |
| Number of Seats | 2 |
| Side Gauge | 0.06 |

Stock# 5818

Similar Vehicles