2023 Smoker-Craft Adventurer 188 FS

$ 57,299
Fergus

Specifications

  • Condition: New
  • Manufacturer: Smoker-Craft
  • Model: Adventurer 188 FS
  • Year: 2023
  • Type: Boat
  • Category: Motor boats
  • Stock #: 5378
  • VIN: -
  • Location: Fergus

Description

2023 SmokerCraft Adventurer 188 FS
==================================

Finished in Blue

Save $10,600

The Adventurer 188 FS by Smoker Craft is sure to bring out the hardcore fisherman in you.  Fully loaded with pro features like twin FreshCatch livewells, locking rod storage, and a big raised bow casting deck, this is a premier aluminum fishing boat.

Dealer added upgrades includes:

* Black Trailmaster Trailer
* Yamaha PreRig
* Fisherman Top
* Trailerable Ratchet Cover
* Pylon Ski Tow
* Swim Platform
* Yamaha VF115 XB Vmax Sho
* For an extra $5,000 upgrade to the VF150

Pricing + Freight, Setup and Taxes

Savings have already been applied to price

#### 188 FS Specs

| | |
| --- | --- |
| Max Horsepower | 175 hp |
| Beam | 96" in |
| Dry Weight | 1825 lbs |
| Max Persons | 7 / 900 lbs |
| Interior Depth | 23" in |
| Transom Height | 25" |
| Fuel Capacity | 38 gal |
| Length | 18'11" |
| Depth | 41" |
| Deadrise at Transom | 15 deg |
| Number of Seats | 3 |
| Rib Gauge | .125" |
| Side Gauge | .080" |

Stock# 5378

Similar Vehicles