2025 Smoker-Craft Adventurer 188 T

$ 48,999
Fergus

Specifications

  • Condition: New
  • Manufacturer: Smoker-Craft
  • Model: Adventurer 188 T
  • Year: 2025
  • Type: Boat
  • Category: Motor boats
  • Stock #: 5890
  • VIN: -
  • Location: Fergus

Description

2025 SmokerCraft Adventurer 188 T
=================================

Finished in Black 

Save $6,700

The Adventurer 188 T by Smoker Craft is sure to bring out the hardcore fisherman in you.  Fully loaded with pro features like twin FreshCatch livewells, locking rod storage and a big rasied bow casting deck, this is a premier aluminum fishing boat.

Dealer added upgrades include:

* Trailerable Ratchet cover
* Stand-up fishing seat
* Black Trailmaster Trailer
* Yamaha VF90 XB Vmax Sho

Pricing + Freight, Setup, Licensing and taxes

Savings have already been included in price

#### 188 T Specs

| | |
| --- | --- |
| Max Horsepower | 90 hp |
| Beam | 96" in |
| Dry Weight | 1650 lbs |
| Max Persons | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth | 23" in |
| Transom Height | 25" |
| Fuel Capacity | 38 gal |
| Length | 18'11" |
| Depth | 41" |
| Deadrise at Transom | 15 deg |
| Number of Seats | 3 |
| Rib Gauge | .125" |
| Side Gauge | .080" |

Stock# 5890

Similar Vehicles