2023 Smoker-Craft Excursion 166 SC
Specifications
- Condition: New
- Manufacturer: Smoker-Craft
- Model: Excursion 166 SC
- Year: 2023
- Type: Boat
- Category: Motor boats
- Stock #: 5000
- VIN: -
- Location: Fergus
Description
2023 SmokerCraft Excursion 166 SC
=================================
Finished in Sapphire Blue
Save $5,300
The Excursion 16 SC by Smoker Craft offers pro-level fishing boat features in a more compact, side console design. Features like a deep cockpit, plenty of free board, a huge raised bow deck and ample rod storage make this the best value fishing boat on the market.
Dealer added options include:
* Trailerable cover
* Trim Gauge
* Jensen BlueTooth Stereo
* Black Trailmaster Trailer
* Yamaha F60 LC Four Stroke
* For only $2,000 upgrade to the F90
Pricing + Freight, Setup and Taxes
Savings have already been included in the price
#### 16 SC Specs
| | |
| --- | --- |
| Max Horsepower | 90 hp |
| Beam | 86 in |
| Dry Weight | 1022 lbs |
| Max Persons | 5 / 610 lbs |
| Interior Depth | 22 in |
| Transom Height | 20 |
| Fuel Capacity | 20 gal |
| Length | 16'5" |
| Depth | 34 |
| Deadrise at Transom | 12 deg |
| Number of Seats | 2 |
| Side Gauge | 0.06 |
Stock# 5000





















