2023 Smoker-Craft Pro Lodge 160
Specifications
- Condition: New
- Manufacturer: Smoker-Craft
- Model: Pro Lodge 160
- Year: 2023
- Type: Boat
- Category: Motor boats
- Stock #: 4807, 4804
- VIN: -
- Location: Fergus
Description
2023 SmokerCraft Pro Lodge 160
==============================
The Smoker Craft Pro Lodge 160 is a 16' tiller-style aluminum boat. Unbeatable low-maintenance and legendary durability help to make this the best value fishing boat that will last for years.
Save $5,000
Finished in Metallic White
Dealer added upgrades include:
* Trailerable Ratchet Cover
* Fish Seat Kit
* Tiller Kit
* Galvanized Trailer
* Yamaha F25 LWHC Four Stroke
* Or upgrade to an F50 LHC for only $5,000
Pricing + Frieght, Setup, Licensign + Tax
Cash savings have already been included in the price
#### 160 Specs
| | |
| --- | --- |
| Max Horsepower | 60 hp |
| Beam | 82 in |
| Dry Weight | 995 lbs |
| Max Persons | 6 / 815 lbs |
| Interior Depth | 24 in |
| Transom Height | 20 |
| Transom Width | 79 in |
| Fuel Capacity | 12 gal |
| Length | 16'6" |
| Depth | 37 |
| Deadrise at Transom | 10 deg |
| Number of Seats | 2 |
| Side Gauge | 0.1 |
Stock# 4807, 4804












